1o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙΛΚΙΣ

• Μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Εκτύπωση PDF

Με σύνθημα «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά» οι σχολικές μονάδες υλοποίησαν εντός του σχολικού ωραρίου  αθλητικές δράσεις, στα πλαίσια της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Στο Σχολείο μας οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2021, με τη συμμετοχή όλων των τάξεων.

Αθλητική Ημέρα 2021-1

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η
ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η
σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.

Αθλητική Ημέρα 2021-2

Οι μαθητές, ανά τάξη και τμήμα, τηρώντας και τα υγιειονομικά πρωτόκολλα, ασχολήθηκαν με:

1. αερόβιες κινητικές δραστηριότητες : βάδην, τρέξιμο, σκυταλοδρομία, ποδηλασία, σχοινάκι,χορός κ.ά.,

Αθλητική Ημέρα 2021-3

2. ομαδικά -ατομικά αθλήματα: καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, χειροσφαίριση,πετοσφαίριση, αντισφαίριση,  επιτραπέζια αντισφαίριση κ.ά.

Αθλητική Ημέρα 2021-4

Αθλητική Ημέρα 2021-5